fbpx
0

Skuteczne odchudzanie to rzecz niezmiernie złożona i skomplikowana, wiesz że tylko 10% ludzi udaje się osiągnąć sukces? Dlaczego tak wiele osób odpada? Bo to proces żmudny, trudny do realizacji, wymagający dyscypliny i kontroli, dwóch rzeczy których w sumie nie lubimy…

Ważysz się codziennie czy ważysz się co tydzień? A może tylko raz na miesiąc wystarczy? Codziennie to może lekka przesada, proponuje zawsze moim klientom pomiar raz na miesiąc, to w zupełności wystarczy do kontroli masy ciała. Dlaczego tak “rzadko”?

Celem tego artykułu jest uświadomienie Ci że odchudzanie nie jest procesem liniowym a sinusoidą. Raz waga idzie w górę a raz w dół, to normalne zmiany a codzienne ważenie doprowadza do tego że wydaje Ci się że dieta nie działa.odchudzanie

W pierwszym tygodniu tracimy najwięcej(1-3kg) ale jest to związane ze stratą wody oraz glikogenu z mięśni.

  1. Odchudzanie to ciągłe pokonywanie przeszkód – urodziny, imieniny, wyjścia na miasto czy zwykłe przeziębienie. Najczęściej też mamy niezmierną ochotę wejść na wagę dzień po tym jak wykroczyliśmy poza ramy naszej diety, pojawia się wtedy poczucie winy bo masa ciała będzie najczęściej wyższa. Po pierwsze nie doprowadzajcie do przejadania się, jeżeli przekroczycie założoną kaloryczność diety to A) Możecie to odliczyć od kolejnego dnia B) Możecie zjeść maksymalnie 500kcal ponad założenia – nic złego wtedy się nie dzieje, nie chudniecie ani nie tyjecie w dany dzień. Odżywiajcie się zdrowo żeby nie chorować i nie przerywać diety!
  2. Efekt Woosh – hipoteza dosyć kontrowersyjna która stwierdza że komórki tłuszczowe są w stanie gromadzić wodę. Prawdopodobnie nie dzieje się to w ten sposób ale zatrzymywanie wody zwiększonym kortyzolem, stresem, jedzeniem zbyt dużej ilości węglowodanów, stopniem w jakim dana osoba się nawadnia, stężeniem glikogenu, spożyciem soli – jest możliwe. Wszystko to może złożyć się na fakt że zamiast regularnego spadku masy ciała spadnie ona gwałtownie o 1-2kg.
  3. Adaptacja organizmu – wraz ze spadkiem masy ciała zapotrzebowanie kaloryczne najczęściej spada, jeżeli nie wprowadzimy zmian w naszym żywieniu to redukcja poprostu się zatrzyma. Kalorie które kiedyś dawały nam utrate masy ciała staną się naszym “zerem” kalorycznym i będziemy zmuszeni do ich obniżenia w celu utrzymania rezultatów.

  4. Wprowadź pomiary ciała Co się dzieje gdy ważymy się raz na tydzień i waga nie spadnie o upragniony kilogram? A nie daj boże będzie większa? Powoduje to często negatywne odczucia tak samo jak w przypadku ważenia codziennego – “dieta nie działa”. Żeby mieć miarodajny obraz rezultatów najlepiej wdrożyć dokonywanie pomiarów ciała w kilku newralgicznych punktach – raz na miesiąc w zupełności wystarczy. *Ramiona(biceps, triceps) – na napiętym mięśniu w najszerszym punkcie. *Pas – na wysokości pępka. *Udo – luźne w najszerszym punkcie. Te pomiary razem z masą ciała dają dużo lepszy całościowy obraz.
  5. Nie wolno Ci się poddać, jeżeli nie przerwiesz odchudzania- masa ciała w końcu spadnie, traktuj proces jako naukę, wprowadzaj zmiany, kombinuj, baw się żywieniem a rezultaty same przyjdą.

 

Zapraszam również do oglądania merytoryki na moim kanale

Youtube Tomasz Szostek

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem treningów – zobacz moją ofertę, skontaktuj się ze mną, pierwsze spotkanie jest darmowe

Przejdź do oferty